Sala edukacyjna „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

Kategoria: Ogłoszenie

Przypalony garnek na gazie,  elektryczny piecyk, wydobywający  się z kominka dym – wystarczy chwila nieuwagi, by znaleźć się w sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Bo z ogniem nie ma żartów.  Przed zagrożeniem chroni nas roztropność oraz wiedza – zdobyta jak najwcześniej. Dzięki zaangażowaniu i pracy hajnowskich strażaków uczniowie klas I –III szkół podstawowych  w teorii i praktyce poznają zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Od 11 lutego br. przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce działa sala edukacyjna Orgnik.

  • Dla kogo?

Program skierowany jest do klas  I-III szkół podstawowych, jego celem jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego poprzez zapoznanie dzieci z zagrożeniami oraz sposoby zachowania w sytuacjach kryzysowych.

  • Oferta zajęć edukacyjnych - praktyczna nauka poprzez zabawę:

W trakcie zajęć uczniowie nabywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, bowiem salauroczystość otwarcia sali edukacyjnej Ognik edukacyjna składa się z dwóch części. W pierwszej, przystosowanej do zajęć teoretycznych, dzieci mają możliwość m.in. poznania aspektów pracy strażaka, podstaw udzielenia pierwszej pomocy, znaków sygnalizujących drogę ewakuacji, numerów alarmowych do poszczególnych służb ratunkowych, zachowań w sytuacji zagrożenia – w tym praktycznej nauki wybrania odpowiedniego numeru telefonu i rozmowy ze strażakiem,  a także podstawowych sprzętów pożarniczych. Z kolei druga część sali edukacyjnej  to pomieszczenie symulujące mieszkanie. Znajdują się tu sprzęty codziennego użytku  takie jak urządzenia elektryczne, ogrzewanie czy aneks kuchenny – słowem te, które nieprawidłowo użytkowane mogą stanowić zagrożenie.  Dodatkowo w pokoju znajdują się drzwi, szafa i łóżko – meble zostaną wykorzystane do wpojenia młodym żakom dobrych zachowań w razie zagrożenia np. że próba chowania się w sytuacji pożaru to najgorsze z możliwych zachowanie, podobnie jak otwieranie rozgrzanych drzwi. Na tym nie koniec niespodzianek – w finale zajęć w pomieszczeniu symulowany będzie pożar, za sprawą zamontowanego w rogu kominka oraz rzutnika imitującego obraz ognia. Dzieci w praktyce zastosują wiedzę przekazaną przez strażaków. A po przejściu szkolenia każdy uczeń otrzyma dyplom oraz drobne pamiątki – w pełni zasłużone!

  • Terminy zajeć:

uroczystość otwarcia sali edukacyjnej OgnikĆwiczenia w Sali edukacyjnej „Ognik” odbywają się od poniedziałku do piątku. Grupę należy umówić telefonicznie (85 682 95 91), podając nazwę placówki oświatowej, liczbę uczestników oraz numer telefonu opiekuna grupy. Więcej w regulaminie:

 

 

Załącznik:

ULOTKA Z REGULAMINEM DO POBRANIA

Zobacz też:Fantomy w Sali Edukacyjnej Ognik w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce