KONTAKT

Informacja turystyczna:

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

ul. 3 Maja 45, Hajnówka

tel. 85 682 43 81

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

 

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

+48 22 278 77 77
801 888 844
dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.


 

Subskrybuj

Strona główna

Zbiorniki wodne: Siemianówka, Bachmaty, Repczyce

 

ZBIORNIK WODNY SIEMIANÓWKA (gmina Narewka) 

Jest to jeden z największych sztucznych zbiorników w Polsce, utworzony na rzece Narew. Znajduje się on w północnej części powiatu, w gminie Narewka od strony południowej graniczy z Puszczą Białowieską. Wybudowany w latach 1977-1993 sztuczny akwen to doŁabędzieskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, żeglugi, kajakarstwa. Zapaleni wędkarze i miłośnicy przyrody również się rozczarują – zbiornik jest bowiem miejscem bytowania rzadkich gatunków ptaków, został ponadto sztucznie zarybiony.      Znajduje się tutaj 50 gatunków ptaków zagrożonych w skali globalnej i europejskiej. Są to między innymi: bąk świstun, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy, kureczka kropiatka, batalion, dubelt, perkoz rdzawoszyi, cietrzew; derkacz, mewa mała, rybitwa białowąsa, rybitwa białoskrzydła, wodniczka, wąsatka. Najcenniejszym gatunkiem jest rybitwa białowąsa. W 1991 r. zanotowano 62-70 jej par, co stanowi gonad 50% krajowej populacji. Również tutaj zanotowano większość populacji rybitwy białoskrzydłej. Ptasie sejmiki nad Siemianówką są jednymi z największych -  zbiornik Siemianówka posiada największą koncentrację ptaków w całym regionie Niziny Północnopodlaskiej. Stałymi mieszkańcami zalewu i rowów dopływowych są ponadto bobry, norka europejska i amerykańska, wydra, jenot, kuna, borsuk.

Nie lada atrakcję stanowią również rejsy wycieczkowe statkami turystycznymi „Dzika Orla” i „Igor”. A dla chcących wiedzieć więcej ciekawostka – nad zalewem Siemianówka powstały zdjęcia do  filmu „Opowieści z Narnii”.  Zmęczeni jazdą rowerzyści mogą liczyć na chwile relaksu w Ośrodku Rekreacyjno – Sportowym na Starym Dworze (znajdują się  tu m.in. pole namiotowe, 2 korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa, boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę i badmintona, obiekty socjalno-sanitarne), na jednym z dwóch kąpielisk zlokalizowanych przy zbiorniku – siemianowska woda jest bowiem zdatna do kąpieli, zaś skąpane w słońcu plaże to idealne miejsce do odpoczynku.

Latem nad zalewem Siemianówka odbywa się wiele imprez rekreacyjno – sportowych oraz festynów, w trakcie których można POSŁUCHAĆ

Więcej informacji na temat zalewu Siemianówka i okolic na stronie www.siemianowka.pl.

GALERIA ZDJĘĆ ZBIORNIK SIEMIANÓWKA

 

Zbiornik BachmatyZALEW BACHMATY (gmina Dubicze Cerkiewne)

Zalew utworzony na rzece Orlanka, w gminie Dubicze Cerkiewne, 15 km od Hajnówki, jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Ośrodek Wypoczynkowy "Bachmaty" położony nad zalewem dysponuje bazą noclegową: dworek, domki kempingowe, pole namiotowe, dwoma kąpieliskami, wypożyczalnią sprzętu pływającego. W pobliskich miejscowościach (Dubicze Cerkiewne, Grabowiec, Witowo, Tofiłowce, Jagodniki) powstały gospodarstwa agroturystyczne, oczekujące na tęskniących za spokojem, nieskażoną przyrodą, przybyszów. Wizyta w gminie Dubicze Cerkiewnych dostarczy niesamowitych wrażeń. A kto wie, może szczęśliwiec odkryje słynny skarb Napoleona (więcej o atrakcjach Dubicz Cerkiewnych tu). W lipcu nad zalewem Bachmaty odbywa się Noc Kupały – zawsze  w pierwszą sobotę po święcie  Piotra i Pawła (12 lipca). To czas cudów i dziwów – kiedy księżyc tonie w jasnej tafli wody, ze sceny płynął najpiękniejsze folkowe pieśni w wykonaniu zespołów z Polski i Białorusi, zaś festynowy jarmark kusi bogactwem form i wzorów stworzonych przez rękodzielników.

GALERIA ZDJĘĆ BACHMATY

WYPOCZYNEK NA BACHMATACH - OFERTA


ZBIORNIK REPCZYCEZBIORNIK WODNY REPCZYCE (gmina Kleszczele)

Zalew utworzony na rzece Nurzec, pięknie położony koło miejscowości Dobrowoda, w pobliżu znajduje się pole namiotowe (tel. 85 681 80 54) i wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego. Top idealne miejsce do odpoczynku – miejscowi zachwalają, że Repczyce to czysty zalew z przepiękną plażą. Cicha okolica, pierścień lasu okalający zalew sprawia, że to miejsce idealne do odpoczynku, z dala od wielkomiejskiej wrzawy.

GALERIA ZDJĘĆ REPCZYCE

 

 DOLINA RZEKI NAREW

Narew przepływa przez tereny północnej części powiatu hajnowskiego, w gminach: Narewka i Narew. Tworzy liczne, malownicze zatoki, oczka wodne, rozlewiska i bagna. Jej dolina jest rajem dla wędkarzy, ornitologów, grzybiarzy, zbieraczy runa leśnego. Walory przyrodnicze okolic rzeki Narew stwarzają dogodne warunki do rozwoju agroturystyki, turystyki pieszej i rowerowej.

Niegdyś rzeka Narew stanowiła ważny szlak komunikacyjny, zapewniający dobrobyt mieszkańcom. Dziś rzeka Narew jest bardzo ciekawym szlakiem wodnym dla miłośników spływów kajakowych. Można popłynąć z Rybak lub Bondar w dół rzeki do Suraża, czyli od Białowieskiego Parku Narodowego do Narwiańskiego Parku Narodowego.  Spływ kajakiem rzekami Narewka i Narew to blisko 150 km niesamowitej przygody (w tym w regionie Puszczy Białowieskiej

Rzeka Narew

szlak liczy ok. 52 km). Wartki nurt rzek zaprowadzi turystów do najpiękniejszych miejsc – Narewki – puszczańskiej zagrody, Narwi – wielokulturowej osady, wsi Puchły – perły podlaskiej architektury drewnianej w Krainie Otwartych Okiennic. Szlak kajakowy został wyposażony w infrastrukturę zapewniającą komfort spływu – na trasie znajdują się dogodne miejsca biwakowe oraz miejsca postojowe, wyposażone w przystanie kajakowe (Narewka, Narew, Lewkowo Stare). Spływ można rozpocząć w dowolnym odcinku trasy.

Uwaga! Znajdująca się w granicach Białowieskiego Parku Narodowego część rzeki Narewka jest objęta zakazem organizacji spływów. W Puszczy Białowieskiej szlak można rozpocząć w miejscu o nazwie ,,Kosy Most’’ po uzyskaniu zgody Dyrekcji Parku Narodowego.

DOLINA RZEKI NAREWKA

Rzeka Narewka przecina po przekątnej gminę Narewka i gminę Białowieża. Czyste wody rzeki zachęcają do kąpieli, a jej malowniczy bieg - do spływów kajakowych (poza Białowieskim Parkiem Narodowym). Przy rzece urządzono pole namiotowe w Gruszkach, ośrodek wypoczynkowy OSIR w Narewce, dysponujący wypożyczalnią rowerów oraz kąpieliskiem. W gminie Narewka wytyczone zostały szlaki rowerowe. W Gruszkach (siedziba Nadleśnictwa Browsk), niedaleko rzeki Narewka znajdują się hotele myśliwskie, oferujące gościom ciszę, spokój, bliskość Puszczy Białowieskiej.

 Szlak kolejki wąskotorowej zaczyna się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka – ustawiono tu stację z lat 30-tych oraz mini skansenSTAWY ŚRÓDLEŚNE W MIEJSCOWOŚCI TOPIŁO

Topiło to leśna osada, położona nad rzeką Perebel, na której w 1933 roku został utworzony zalew, wykorzystywany dawniej do magazynowania drewna. Osadę wybudowano po II Wojnie Światowej dla pracowników leśnych, obecnie zamieszkiwana jest przez kilkanaście rodzin. Bogactwo przyrody sprawia wrażenie naturalnego jeziora w środku puszczy, stawy są ostoją wielu gatunków ryb i ptactwa wodnego. Przez środek akwenu przebiega grobla, po której biegnie tor kolejki wąskotorowej, gdzie znajduje się jej ostatni przystanek oraz Skansen Kolejki Wąskotorowej oraz Kapliczka Ekumeniczna. Wokół stawów poprowadzone zostały ścieżki edukacyjne: „Tropem Orlika” - przedstawiająca środowisko niezbędne dla rozwoju populacji orlika w Puszczy Białowieskiej i jego metody zdobywania pokarmu oraz „Puszczańskie Drzewa” składająca się z 12 przystanków, przy których umieszczono tablice informacyjne np. "leśna rodzina", "co dzieje się w kupie chrustu?" Do Topiła wiedzie trasa kolejki wąskotorowej

GALERIA ZDJĘĆ TOPIŁO