KONTAKT

Informacja turystyczna:

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

ul. 3 Maja 45, Hajnówka

tel. 85 682 43 81

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

 

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

+48 22 278 77 77
801 888 844
dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.


 

Subskrybuj

Strona główna

NORDIC WALKING PARK „ZIELONA KRAINA DOBRYCH WIATRÓW” w Narewce

NORDIC WALKING PARK „ZIELONA KRAINA DOBRYCH WIATRÓW”

Nordic Walking Park „Zielona Kraina Dobrych Wiatrów” to blisko 40 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania Nordic Walking. W skład Parku wchodzi 5 tras. Wejścia na trasy zlokalizowano w 3 punktach: Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce, parkingu Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach oraz przy Urzędzie Gminy w Narewce. Trasy wiodą w głąb Puszczy Białowieskiej, ukazując piękno jej północnej części.

TRASA NR 1 „Leśny elementarz” (żółta) – długość: 4,2 km, czas przejścia – 0,40 h

NORDIC WALKING

Łatwa i przyjemna trasa ukazująca piękno Puszczy Białowieskiej oraz kultury regionu. Ścieżka zaczyna i kończy się przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach – miejscu przyjaznym przyrodzie, w którym dla wszystkich miłośników przyrody przygotowano szereg atrakcji (m.in. ciekawe ścieżki edukacyjne, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, wieża widokowa, z której można obserwować żubry pasące się na łąkach w dolinie rzeki Narewka). Malownicze puszczańskie pejzaże, możliwość wsłuchania się w głosy przyrody to główne atuty tego szlaku. Z kolei przydrożna kapliczka we wsi Guszczewina, wtopiona w krajobraz pól, łąk i lasów jest jednym z symboli informujących o kulturze regionu.


NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

TRASA NR 2 „Puszczańska pętla” (zielona) – długość: 7,9km, czas przejścia – 1,20 h

NORDIC WALKING

Trasa rozpoczyna swój bieg przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Skąpane w mlecznym kolorze nieba korony drzew, panorama doliny rzeki Narewka, z widokiem której zetkniemy się dwukrotnie w trakcie marszu oraz szachownica pól, łąk i lasów okalana przez ścianę lasu to główne atuty tej trasy. Wracając z trasy warto wstąpić do Nadleśnictwa Browsk. To miejsce godne polecenia dla wszystkich miłośników przyrody, którzy chcą poznać Puszczę. Dla potrzeb edukacji na terenie Nadleśnictwa Browsk utworzono Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie można wziąć udział w stałych i okresowych wystawach przyrodniczych, zielonych szkołach jak również warsztatach ekologicznych (więcej na: http://www.bialowieza.browsk.lasy.gov.pl).


NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

TRASA NR 3 „Siemieniakowszczyzna” (zielona) – długość: 8,2 km, czas przejścia – 1,20h

NORDIC WALKING

Ciekawa trasa ze względu na liczne atrakcje. Trasa rozpoczyna się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Siemianówce. Zanim wyruszymy w teren warto wziąć udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez OEE (więcej na www.oee.narewka.pl). Można tu wypocząć i wypożyczyć sprzęt rekreacyjny. Obiekt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego zbiornika Siemianówka – miejsca przyjaznego kajakarzom, wioślarzom, windsurferom oraz wszystkim spragnionym odpoczynku nad wodą. Dalej trasa prowadzi do Siemieniakowszczyzny – cichej miejscowości położnej tuż nad zbiornikiem Siemianówka, którego bogactwo przyrodnicze można obserwować z perspektywy wieży widokowej Maruszka, zlokalizowanej niedaleko trasy nordic walking.


NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

TRASA NR 4 „Narewkowska Droga” (czerwona) – długość: 7,7 km, czas przejścia - 1, 30 h

NORDIC WALKING

Ścieżka doskonała dla wszystkich, którym marzy się odpoczynek z dala od zgiełku miast. Trasa spina malownicze zakątki północnej części Puszczy Białowieskiej, ciche spokojne miejscowości Narewka oraz Janowo. Szlak częściowo pokrywa się ze ścieżką edukacyjną „Pod Dębami” Nadleśnictwa Browsk, umożliwiającą kompleksowe poznanie puszczy, walorów przyrodniczych oraz zagrożeń hamujących jej rozwój.


NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

TRASA NR 5 "Kapliczka św. Eustachego” (czarna) – długość: 12,7 km, czas przejścia: ok. 2 h

NORDIC WALKING

Szlak wchodzi w skład Parku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej przy Nadleśnictwie Browsk w Gruszkach. Drewniane kładki oraz puszczańskie ścieżki, obejmujące trasę NW prowadzą do kapliczki rzeźbionej w 360 – letnim, suchym dębię. Obok szlaku, w Parku znajduje się szereg innych atrakcji: malownicze herbarium, słoneczny poromierz, celtycki krąg mocy oraz oryginalne pszczele barcie. A po pełnym wrażeń marszu zapraszamy na ognisko pod puszczańskim niebem (więcej na: www.bialowieza.browsk.lasy.gov.pl lub lot.bialowieza.pl/to-warto-zwiedzic/nadlesnictwo-browsk ).

NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING