KONTAKT

Informacja turystyczna:

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

ul. 3 Maja 45, Hajnówka

tel. 85 682 43 81

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

 

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

+48 22 278 77 77
801 888 844
dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.


 

Subskrybuj

Strona główna

NORDIC WALKING PARK „BIAŁOWIEŻA” w Białowieży

NORDIC WALKING PARK „BIAŁOWIEŻA” to ponad 30 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras, które posiadają punkty wspólne, pokrywają się lub krzyżują. W skład Parku wchodzą 4 trasy, których początek zlokalizowano we wschodnich krańcach Białowieży – parkingu leśnym przy ul. Gen. Aleksandra Waszkiewicza. Trasy prowadzą leśnymi duktami i drogami Puszczy Białowieskiej i przy granicy Białowieskiego Parku Narodowego. Rezerwat przyrody Wysokie Bagno, urokliwie wijąca się rzeka Narewka czy odrestaurowana zabytkowa Stacja Kolejowa „Białowieża Towarowa” to tylko niektóre z atrakcji, czekających nas na białowieskich trasach. Z Parku korzystać mogą nie tylko entuzjaści nordic walking, ale również miłośnicy innych dyscyplin: biegacze, spacerowicze a zimą także narciarze biegowi. Na trasach zainstalowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna.

TRASA 1 – „Wysokie Bagno” (żółta) 3,6 km ok. 0,30 godz.

NORDIC WALKING

Łatwa i przyjemna trasa prowadząca przez malowniczy fragment Puszczy Białowieskiej. Marsz tą trasą to doskonała okazja do poznania unikatowej flory i fauny białowieskiej kniei. Tryby szlaku wiodą bowiem przez rezerwat Wysokie Bagno, który powołano w celu zachowania w naturalnym stanie boru świerkowego torfowcowego z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin w runie. Rezerwat obejmuje rozległe torfowisko porośnięte borem świerkowym oraz fragment zatorfionej doliny rzeki Narewki; spacerując w tych okolicach możemy spotkać bobrową rodzinę. Ścieżka wiedzie najpierw mostkiem, z którego rozciąga się panorama na rzekę Narewka, później ścieżkami leśnymi i krótkimi fragmentami asfaltu. Trasa jest świetnie dostosowana do potrzeb piechurów: zlokalizowane tu punkty pomiary tętna, tablice ćwiczeń oraz miejsce na odpoczynek (wiata) w połączeniu z atrakcyjnymi walorami przyrodniczymi czynią te ścieżkę godną polecenia.

NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

TRASA 2 – „Dziedzinka” (zielona) 8,8 km ok. 1, 20 godz.

NORDIC WALKING

Z perspektywy ścieżki możemy podziwiać ostatnie fragmenty lasu naturalnego, nietkniętego działalnością człowieka, a który porastał przed wiekami te tereny. Białowieski Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce – skarbiec unikatowej przyrody- maszerując przy granicy parku poznać można rzadkie gatunki flory i fauny, zaobserwować cykl życia drzewa - od małej siewki do upadłych olbrzymów, zaś górujące nad kopułą nieba wielowiekowe drzewostany pamiętają czasy królewskich polowań - Władysława Jagiełły oraz Stanisława Augusta. O przyrodniczych atrakcjach czekających na szlaku informują liczne tablice. Po dojściu do granicy BPN naszym oczom ukazuje się samotna leśniczówka. To zaciszne, zanurzone w puszczańskim krajobrazie, miejsce przez ponad 30 lat było domem prof. Simony Kossak (1943- 2007) - wybitnej biolog znanej z aktywnego działania na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej. W dalszej części białowieska tryba poprowadzi nas ku miejscu pamięci narodowej i dalej, do Nadleśnictwa Białowieża, które przygotowało dla turystów szereg atrakcji (m.in. ciekawe ścieżki edukacyjne umożliwiające poznanie przyrody).

NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

Trasa 3 „Białowieski rekonesans” (czerwona) – długość: 8,9 km, czas przejścia: ok.1,30 h

NORDIC WALKING

Trasa umiejscowiona w scenerii malowniczej Puszczy Białowieskiej, ukazuje jej różnorodność oraz historię. Zabytkowe, odrestaurowane zabudowania stacji kolejowej „Białowieża Towarowa”, stanowiącej punkt startowy puszczańskiej kolei drezynowej (www.drezyny.net), Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Jagiellońskie” w połączniu z walorami przyrodniczymi (na trasie obejrzymy panoramę rzeki Narewka oraz zabagnione torfowiska chronione przez rezerwat Wysoki Bagno), stanowią o atrakcyjności trasy. Wszystkim miłośnikom przyrody polecamy wizytę w Ośrodku „Jegiellońskie”, gdzie w otoczeniu drzew można zapoznać się z tablicami o tematyce leśnej i przyrodniczej. Organizowane są tam również warsztaty, podczas których poznać można funkcje lasu, zasady ochrony jego trwałości oraz gospodarki leśnej (więcej na: www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl lub http://lot.bialowieza.pl/to-warto-zwiedzic/nadlesnictwo-browsk )

NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING

Trasa 4 Białowieska wyprawa – (czarna) – długość: 10,6 km, czas przejścia: ok. 1,40 h

NORDIC WALKING

Wyjątkowa trasa umożliwiająca bezpośredni kontakt z przyrodą Puszczy Białowieskiej - miejsca wypoczynku, inspiracji działań artystycznych i źródła bogactw naturalnych. Maszerując wzdłuż granicy Białowieskiego Parku Narodowego mamy okazję zobaczyć unikatową florę i faunę, poznamy historię puszczy odwiedziwszy miejsce pamięci narodowej, zapoznamy się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa Białowieża. Malownicza, pachnąca żywicą i igliwiem puszcza, jest sceną dla ptasich gwiazd puszczańskiej estrady – kwilenie lelków, basowe pohukiwania puszczyków oraz wydłużony śpiew muchołówek towarzyszą wędrowcom już od pierwszego odcinka trasy.

NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING NORDIC WALKING