13. FESTYN ARCHEOLOGICZNY, 16.09.2018

Festyn 2015Gmina Czyże kryje wiele archeologicznych niespodzianek – wczesnośredniowieczne cmentarzyska i kurhany, w tym te nigdy niezbadane przypominają jak głęboko w mroki dziejów sięga historia osadnictwa nad Narwią.

Pierwsze jego ślady na terenie gminy Czyże pochodzą z czasów  pomiędzy 4000 a 1800 lat p.n.e.  Po dziś dzień przetrwały jedynie okruchy pradziejów – w tym rzucone przez historię na przedpola niegdyś potężnej Puszczy Bielskiej (dziś gminy Czyże) grodzisko pierścieniowe z IX-XI w. (dęby pod budowę palisady, czyli wzmocnienia wału zostały ścięte około 890 roku!). 16 września właśnie tu, ponad 977 lat po zniszczeniu grodu (nastąpiło to prawdopodobnie w 1041r.) gmina Czyże zaprasza mieszkańców oraz turystów do wzięcia do udziału w XIII Festynie Archeologicznym!

Festyn stanowi prezentację zwyczajów i codziennego życia naszych praprzodków – w wersji na wesoło. Niezwykła podróż w czasie obfitować będzie w wiele atrakcji, na uczestników – zarówno tych małych jak i dużych czeka wiele niespodzianek. Będą warsztaty dawnych rzemieślniczych zawodów i sportów, a także zajęcia artystyczne. Łakomczuchów nie rozczarują ani specjały średniowiecznej kuchni ani podlaskie rarytasy, prezentowane podczas Festynu, zaś fani lokalnych dźwięków będą mogli się pobawić i posłuchać przy taktach podlaskiej muzyki. Dużo emocji dostarczą pokazowe walki wojów – zwłaszcza ta o zdobycie Grodziska.  Tradycyjnie imprezę zwieńczy wesoła potańcówka. Rezerwujcie termin w kalendarzu i widzimy się 16 września od godz. 11.00 w Zbuczu! Szczegóły imprezy wkrótce.

Katarzyna Miszczuk