Hajnowskie spotkania filmowe – 03.08./10.08

plakatMiejsce: Hajnowski Dom Kultury, od godz. 21.00

Thelma – 3 z 4 plenerowe spotkanie filmowe – 03.08.2018

obraz wybrany przez w głosowanie… dziękujemy Wszystkim, którzy okazali zainteresowanie!
Thelma to opowieść o dziewczynie.

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.
Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w „Thelmie” Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz.
***
THELMA reżyseria: Joachim Trier, scenariusz: Eskil Vogt, Joachim Trier, zdjęcia: Jakob Ihre, FSF, montaż: Olivier Bugge Coutté, obsada: Eili Harboe – Thelma; Kaya Wilkins – Anja, Henrik Rafaelsen – Trond, Ellen Dorrit Petersen – Unni; producent: Thomas Robsahm (Motlys), produkcja Film Väst, Le Pacte, Snowglobe, Copenhagen Film Fund, Filmpool Nord, B-Reel, Don’t Look Now; Norwegia, Francja, Dania, Szwecja, rok produkcji: 2017 czas trwania: 116 minut
****

Dzikie róże – 4 z 4 plenerowe spotkanie filmowe -10.08.2018

Ewa wychodzi ze szpitala i wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie pod opieką matki zostawiła dwoje dzieci: zbuntowaną córkę Marysię, która właśnie ma przystąpić do pierwszej komunii, i malutkiego synka Jasia. Ich ojciec pracuje w Norwegii, ciężar prowadzenia domu spada więc na barki Ewy, którą adoruje nastoletni Marcel.
Co może wydarzyć się między nimi pośród tytułowych dzikich róż? W rolę Ewy wcieliła się znakomita Marta Nieradkiewicz (Płynące wieżowce, Kamper), z którą reżyserka Dzikich róż, Anna Jadowska, współpracowała już przy swoim poprzednim filmie Z miłości. Jej najnowsze dzieło, zadedykowane pamięci matki, kręcono na Dolnym Śląsku w okolicach Oleśnicy, rodzinnych stronach Jadowskiej. Poetycko sfilmowany przez Małgorzatę Szyłak (Komunia) dramat rodzinny, biorąc pod lupę społeczne oczekiwania stawiane kobietom, zadaje podstawowe pytania o naturę relacji rodzic-dziecko i istotę macierzyństwa.
****
Dzikie róże, Polska 2017, 93′ reżyseria: Anna Jadowska
scenariusz: Anna Jadowska, zdjęcia: Małgorzata Szyłak, montaż: Anna Mass, muzyka: Agnieszka Stulgińska, obsada: Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski, Natalia Bartnik, Halina Rasiakówna
producent: Roman Jarosz, Izabela Igel, produkcja: Alter Ego Pictures, nagrody: FF w Sztokholmie 2017 ‒ Stockholm Impact Award
***
Po seansie filmowym zapraszamy na spotkanie z Gościem. Poprowadzi je filmoznawca: Maciek Białous, który jak nikt zna się na połączeniu filmu (sztuki) i socjologii (samego życia:-)
Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce.
Konsultant merytoryczny: Roman Gutek, Gutek Film

Hajnowskie spotkania filmowe to okazja, żeby zobaczyć dobre filmy, porozmawiać z ciekawymi gośćmi, spotkać się ze sobą i cieszyć się latem! Zawsze o 21:00. Jeśli pogoda dopisze – a mamy nadzieję, że tak! – spotykamy się w plenerze obok Hajnowski Dom Kultury. W razie deszczu widzimy się w Domu Kultury.
UWAGA: Wstęp wolny!