„Droga do Raju” – wystawa twórczości Marzanny Szkuty

Miejsce: Białowieski Park Narodowy
Adres: Park Pałacowy 11, 17-230 Białowieża
Termin: 13 lipca – 13 sierpnia 2018 r.
Otwarcie: 13 lipca (piątek), godz. 17.00 – 21.30

Marzanna Szkuta – artysta plastyk, specjalista ochrony środowiska, twórca „biżuterii z głębią”. Absolwentka Politechniki Białostockiej i Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Były pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowała się w sercu Puszczy Białowieskiej skąd czerpie większość inspiracji. W działalności artystycznej łączy naukę ze sztuką wypracowaną techniką autorską. Tworzy miniaturowe dzieła sztuki, w których zwraca uwagę na różnorodność biologiczną i cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków lub płci oraz środowiska ich życia. Zainspirowana historią Coco Chanel wartości poszukuje w prostocie i tworzy z tego, co ma w zasięgu ręki korzystając z dobrodziejstw lasu. Jej pasje muzyczne i współpraca z muzykami zaowocowały pomysłem na tworzenie kolekcji biżuterii artystycznej także inspirowanych muzyką, opisujących naturę ludzką, której od zarania dziejów towarzyszy przyroda, muzyka i ozdoby.

„Droga do Raju” to obraz pierwszego, najtrudniejszego etapu w rozwoju artystycznym na drodze do twórczego spełnienia. Jednocześnie jest to wyraz głębokich refleksji towarzyszących autorce wystawy w pokonywaniu przeciwności. Na ekspozycję złożą się miniaturowe dzieła sztuki inspirowane bogactwem przyrodniczym Puszczy Białowieskiej i człowieka pozostającego we współzależności z przyrodą, poezja w niecodziennej szacie graficznej oraz fotografie tematyczne. Różnorodnością form przekazu spójnych treści artystka nawiązuje do bioróżnorodności jako najcenniejszej wartości dzikiej przyrody. Niecodzienną formą wystawy chce podkreślić wartość współpracy i zachęcić do budowania relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i uznaniu. Łączy naukę ze sztuką, by zainspirować innych do stosowania niekonwencjonalnych metod nauczania na różnych poziomach kształcenia. Do współpracy przy przygotowaniu ekspozycji zaprosiła innych artystów z dziedziny fotografii, filmu i grafiki (Magdalena Właszek, Urszula Ginszt, Krzysztof Onikijuk , Maciej Lipiński, Hubert Pulik).

Kolebką koncepcji wystawy jest utwór muzyczny pt. „Droga do Raju” do słów Marzanny Szkuty skomponowany i wykonany przez Voytka Golbiaka z londyńskiego zespołu Metasoma. To muzyczne dzieło będzie stanowić audiowizualne streszczenie wystawy dla internautów (Voytek Golbiak – gitara, wolal; Piotr Kłoczko – bas; Jerry Sadowski – perkusja;HRP Studio – wideo)

Event otwierający wystawę ubarwią spotkania ze wspaniałymi artystami i prezentacja efektów współpracy. Uroczystość zakończy się koncertem pt. „Music &Visual Experience” zespołu Joanna Dudkowska feat. KOVA w składzie: Joanna Dudkowska – bas, Agnieszka Kowalczyk – wiolonczela, Mariusz „Bobek” Bobkowski – perkusja, Mateusz Urbaniak – pianino.

Muzyczny akcent wystawy ukoronuje dotychczasową współpracę artystyczną Marzanny Szkuty z Joanną Dudkowską, której na koncertach od pewnego czasu towarzyszy „biżuteria z głębią” i podkreśli muzyczne korzenie artystki.

Wystawę artystka dedykuje swojemu ojcu.