KONTAKT

Informacja turystyczna:

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

ul. 3 Maja 45, Hajnówka

tel. 85 682 43 81

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

 

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

+48 22 278 77 77
801 888 844
dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.


 

Subskrybuj

Strona główna

Pawilon Edukacyjny przy Białowieskim Parku Narodowym -nowa atrakcja turystyczna

PawiolnBiałowieski Park Narodowy łączy zabawę z edukacją –  robi to pomysłowo i nowocześnie! Za sprawą realizacji projektu przez BPN na turystycznej mapie regionu debiutuje nowa atrakcja turystyczna! Od drugiej połowy czerwca br. przy Rezerwacie pokazowym Żubrów funkcjonuje Pawilon Edukacyjny, w którym każdy turystka – mały i ten trochę większy (:))znajdzie coś dla siebie (zobacz relację z otwarcia).

Główną atrakcją jest interaktywna sala edukacyjna z 12 stanowiskami, gdzie tematem przewodnim jest  nie kto inny, tylko żubr – symbol Puszczy Białowieskiej. Korzystając z prezentacji multimedialnych poznamy całą masę żubrowych faktów – jest więc trochę o historii,  restytucji, ekologii, roli żubra w środowisku i biologii. Dotknięcie interaktywnych tablic uruchamia efektowne prezentacje danego zagadnienia. Szczególnie insertujące jest stanowisko multimedialne, pozwalające „poczuć się jak żubr” – poruszając się wprawiamy w ruch ekranowego żubra, wchodząc w jego skórę. Niesamowite wrażenie! Wykorzystanie techniki pozwoli nie tylko zgłębić wiedzę, ale przede wszystkim ciekawie spędzić czas. Wszystkie ekspozycje są łatwe w obsłudze, dodatkowo na najmłodszych czekają  gry edukacyjne oraz plac zabaw.

Poza dobrą zabawą, w pawilonie znajdziemy wszystko, co w danej chwili będzie turyście potrzebne –  jest więc informacja turystyczna, kasa z pamiątkami, automaty z biletami do rezerwatu pokazowego (koniec z kolejkami!), kino na blisko 50 miejsc i strefa wypoczynku z minibufetem (automat z  kawą, herbatą, zimnymi napojami, słodkimi przekąskami).

Sam budynek pawilonu jest również bardzo nowoczesny – został zaprojektowany tak, by zużywać jak najmniejszą ilość energii. W tym celu wykorzystano wszelkie nowinki technologiczne – źródłem ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła, zaś energia elektryczna pozyskiwana jest za pośrednictwem instalacji  fotowoltaicznej. Do produkcji ciepłej wody wykorzystano kolektory słoneczne,  zaś wodę do toalet odzyskuje się z wody deszczowej. Budynek Pawilonu Edukacyjnego jest pierwszym obiektem użyteczności publicznej w północno-wschodniej Polsce o takim standardzie energetycznym.

Jeśli jesteś ciekawy czy różni się żubr od bizona, w jakich częściach świata można go spotkać, jaka jest rola żubra w środowisku oraz  nauczyć się rozpoznać Pana żubra od Pani, musisz koniecznie odwiedzić Pawilon. Wstęp jest bezpłatny. Godziny zwiedzania:

* w okresie od 16 kwietnia do 15 października od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 9:00 – 17:00;
* w okresie od 16 października do 15 kwietnia od wtorku do niedzieli, w godzinach: 8:00 – 16:00.

Kontakt: rpz@bpn.com.pl

Z pawilonu mogą korzystać zarówno indywidualni turyści oraz grupy. A zważywszy, że rokrocznie Rezerwat Pokazowy Żubrów odwiedza średnio 135 tys. osób (średnia za lata 2008 -2016r.), jesteśmy przekonani, że mieszczący się po sąsiedzku Pawilon Edukacyjny będzie również oblegany!

Więcej informacji o Pawilonie Edukacyjnym oraz Białowieskim Parku Narodowym na stronie www.bpn.com.pl

Katarzyna Miszczuk

Fot. J. Antipow, I. Zacharewicz, wykorzystano dzięki uprzejmości Białowieskiego Parku Narodowego