Jarmark Żubra, 15.07.2018

Jarmark - logoW dniu 15 lipca 2018 r. o godzinie 13:00 w Parku Miejskim w Hajnówce rozpocznie się XII edycja Jarmarku Żubra – święta kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia.

Podczas Jarmarku prezentowane są produkty, zarówno żywnościowe – lokalne smaki (np. sery, miody, wyroby piekarnicze, wędliny, zioła, przyprawy, itp.) jak i rękodzielnicze (np. hafty, koronki, rzeźby w drewnie, galanteria drewniana, rzemiosło, sztuka itp.). Towarzyszy im odpowiednia muzyka i regionalny folklor. Każdy może skosztować oryginalnych, lokalnych przysmaków, takich jak: domowy smalec, ser „Carski” i „Oko na Żubra”, miód „Lipiec Białowieski”, Hajnowski Marcinek, sery z hajnowskiej mleczarni, tłoczone na zimno ekologiczne oleje, przyprawy, ekologiczne herbatki, sery korycińskie, pierekaczewnik, i wiele, wiele innych. Istnieje możliwość uczestnictwa w wielu warsztatach, pokazach (np. wytwarzania Hajnowskiego Marcinka), konkursach kulinarnych. To doskonała okazja do zakupienia oryginalnych artykułów. Atutem jest obecność wystawców i artystów zza wschodniej granicy.

Warto wspomnieć, iż Jarmark Żubra jest jednym z flagowych wydarzeń wdrażanej przez miasto Hajnówka Strategii Marki Hajnówka. Prezentacja lokalnych tradycji, naturalnych produktów, wyrobów i ich prozdrowotnych właściwości silnie wpisują w jej założenia oraz działania promocyjne. Atrakcje czekają też na najmłodszych – animacje w strefie Żubra Pompika: przedstawienia, gry i zabawy z Pompikiem oraz spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci – Tomaszem Samojlikiem.
Zamierzeniem organizatorów Jarmarku jest szczególne podkreślenie i prezentacja lokalnych oraz regionalnych wytwórców, producentów oraz ich wyrobów. Wiele z nich ma już swoją silną renomę w Polsce, a nawet za granicą. Jarmark Żubra jest okazją do ich prezentacji i szerszej promocji, a także wypromowania tych mniej znanych podmiotów. Przewidziane są konkursy oraz pokazy kulinarne, występy zespołów m. in. Hoyraky i VOX.
W programie:
• – sztuka ludowa i pokazy dawnego rzemiosła, m.in. kowalstwa, plecionkarstwa, tkactwa, koronczarstwa, haftu, lepienia w glinie,
• – rzemiosło artystyczne,
• – kuchnia regionalna,
• – konkursy kulinarne,
• – degustacje potraw regionalnych,
• – strefa Hajnowskiego Marcinka – pokazy wytwarzania wyrobu, możliwość zakupu i skosztowania na miejscu,
• – strefa Żubra Pompika – atrakcje dla dzieci z Żubrem Pompikiem (od 13.00 do 17.00),
• występy zespołów folklorystycznych z Polski, Białorusi i Estonii,
• strefa piknikowa (na własnych kocykach)
• koncert zespołów „HOYRAKY”, Dawid Szymczuk Band (Hajnówka) i „VOX”,
• na zakończenie imprezy – wspólna potańcówka.
Organizator: Hajnowski Dom Kultury
Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego
Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TV3 Białystok, TV Podlasie, TVK Hajnówka, Wieści Podlaskie