Puszczańskie wsie znów ożywi podlaska muzyka – rusza cykl Festynów „I tam żywuć ludzi”

plakatMuzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce wraz z zaprzyjaźnionymi artystami wyrusza w wędrówkę po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by propagować unikatową kulturę naszego regionu utrwaloną w melodyjnych folkowych piosenkach. Tegoroczna wędrówka jest wyjątkowa – bo jubileuszowa. To już 10 edycja festynów.

Białoruskie Festyny, organizowane nieprzerwanie do 2009r. już na stałe wpisały się w kulturowy kalendarz regionu – do tej pory zorganizowano blisko 80 festynów w różnych miejscowościach. Przez całe lato do wczesnej jesieni region Puszczy Białowieskiej spowijają skoczne takty folklorystycznych piosenek, porywających do tańca. Spotkania (i zabawy) z podlaską kulturą uatrakcyjnia kramik z rękodziełem ludowym – znaleźć tu można prawdziwe dzieła sztuki! Cykl Białoruskich Festynów cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród miejscowej ludności, ale również turystów. Każdorazowo, bez względu na pogodę, w strugach deszczu czy palącego słońca, bez względu na wielkość wsi, w festynach uczestniczy kilkusetosobowa publiczność. Przez całe lato w plenerze i jeszcze jesienią w świetlicach będzie można usłyszeć znane białoruskie zespoły instrumentalno- wokalne. W tym roku odbędzie się pięć imprez; na dobry początek otwarcia „festynowego sezonu” 5 maja bawiliśmy się w Nowosadach. Kolejne odbędą się:

10 VI 2018 (niedziela) – Guszczewina (gm. Narewka)

5 VIII 2018 (niedziela) –Suchowolce (gm. Kleszczele)

11 VIII 2018 (sobota) – Osówka (gm.  Czyże )

16 IX 2018 (niedziela) – Puchły (gm. Narew)

Dzięki festynom barwna podlaska muzyka dociera do zakamarków Podlasia, gdzie przecież także „żuwuć ludzi”. Wędrując szlakiem Biłoruskich Festynów nie tylko pobawimy się przy skocznych dźwiękach podlaskiej muzyki a także poznamy unikatową architekturę puszczańskich wsi, porozrzucanych na wielkiej szachownicy pól, łąk i lasów, przecinanej przez potężną Narew.   Tu czas płynie wolniej -  ponad gospodarstwami wciąż górują studzienne żurawie, a drewniane domy zachwycają ornamentyką  i zdobnictwem – niespotykanymi nigdzie indziej…

Projekt „I tam żywuć ludzi” realizowany jest przez Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!!!

Katarzyna Miszczuk